BOLA ZVOLENÁ NOVÁ VEDÚCI NAJVYŠŠIEHO SÚDU

Daniela Švecová má byť novou zbraňou v slovenskej justícii potom, čo bola v polovici septembra 2014 zvolená Slovenskou súdnou radou za novú šéfku Najvyššieho súdu SR. Švecová bola od začiatku považovaná za favoritku a na poste nahradí bývalého kontroverzného predsedu Štefana Harabína.

Slovenská justícia nemá už dlhú dobu dôveru verejnosti z dôvodu mnohých kontroverzných rozhodnutí sudcov. Prieťahy v konaní, rovnako ako v susednej ČR, na popularite sudcom nepridá. Práve Harabín, ktorému päťročné funkčné obdobie na čele súdu skončilo, má byť jeden z tých, čo majú na svedomí tento zlý stav súdnictva na Slovensku. Teraz Daniela Švecová dostane šancu niečo na tejto skutočnosti zmeniť a rovnako ako jej kolegovia si táto dlhoročná sudkyňa sťažuje na rozdelenie sudcov do dvoch skupín, čo výrazne slovenské súdnictvo, respektíve dôveru v neho oslabuje.

Odborníci ju považovali za kompromisnú kandidátku pre členov súdnej rady, ktorá je zložená zo zástupcov sudcov a členov dosadených vládou, parlamentom a hlavou štátu. Práve prezident Andrej Kiska vymenil po tohoročnom nástupe do úradu troch členov súdnej rady, podobne nedávno postupoval kabinet premiéra Róberta Fica a parlament ovládaný Ficovou stranou, čím podľa médií došlo k zmene pomerov v súdnej rade. Švecová nakoniec získala podporu výraznej väčšiny hlasujúcich členov rady. Voľbu, v ktorej okrem Švecovej kandidovali ešte dvaja ďalší sudcovia, okrem zástupcov médií sledovali taktiež diplomati z niekoľkých krajín.

V podstate Švecová tiež čelí útokom ohľadne jej podpory práve bývalého šéfa súdu Štefana Harabína a ona sama mala dostávať veľké odmeny. Z pohľadu novej šéfky Najvyššieho súdu je tato kritika úplne nepravdivá.

Harabín si v minulosti nerozumel s veľa sudcami, ktorých si proti sebe postavil tým, že odvolal niekoľko šéfov okresných a krajských súdov. A od tlače, pre ktorú bol taktiež obľúbeným terčom, vysúdil veľkú sumu peňazí na základe sporov o ochrane osobnosti.

Zdroj: ČTK